نحوه صحیح شستن شلوار جین

نحوه صحیح شستن شلوار جین

نحوه صحیح شستن شلوار جین موضوعی است که همه ما گاهی به آن فکر می‌کنیم. شلوار جین پرکاربردترین عضو کمد لباس هر کسی است. چه در حین انجام کارهای حیاط خانه باشید و چه در یک مهمانی با دوستانتان، داشتن یک شلوار جین مناسب برای کمد لباس شما ضروری است. در حالی که جین به عنوان پارچه‌ای بادوام شناخته می‌شود، مهم است که بتوانید به درستی از آن مراقبت کنید تا ماندگاری طولانی‌تری داشته باشد و مثل روز اول عالی به نظر برسد. این راهنما می‌تواند به شما کمک کند اصول اولیه نحوه شستن شلوار جین آبی، شلوار جین مشکی، شلوار جین سفید و کارهایی که باید هنگام شستن یک شلوار جین جدید انجام دهید را بیاموزید.

آیا باید شلوار جین را بشوریم؟

جین را باید در صورت نیاز در ماشین لباسشویی شست. اگر شلوار جین شما خیلی کثیف نیست، معمولاً می‌توانید آن را بیشتر از یک بار در فاصله زمانی بین دو شستشو بپوشید تا به حفظ رنگ و کاهش ساییدگی طبیعی شلوارتان کمک کند. اما اگر نیاز دارید شلوار جین خود را بیشتر تمیز کنید، شستن آنها در آب سرد، بستن زیپ و پشت و رو کردن شلوار قبل از شستشو می‌تواند به جلوگیری از بور شدن و محافظت از پارچه آن کمک کند.

انتخاب یک شلوار جین متناسب کار ما را برای ست کردن استایل‌های روزانه خیلی راحت می‌کند. اگر دوست دارید اطلاعات مفیدی درباره انتخاب شلوار جین مناسب کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله وبلاگ فاکس را از دست ندهید.

نحوه شستن شلوار جین با ماشین لباسشویی

شلوار جین که زمانی به عنوان لباس کار اولیه و بادوام در نظر گرفته می‌شد، اکنون در طیف وسیعی از سبک‌ها و رنگ‌ها در بازار عرضه می‌شود و با اینکه پارچه‌ی بادوامی دارد اما باید به نحوه شستن و نگهداری آن دقت کنیم تا پارچه در اثر شستشو به اصطلاح بور و کمرنگ نشود. با وجود اینکه عموما روی تمامی شلوارهای جین دستورالعملی برای شستشوی آن دوخته شده، اما چند مرحله ساده برای نحوه شستن شلوار جین با ماشین وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

مرحله 1. از یک چرخه سبک یا ملایم برای شستشو جین در ماشین استفاده کنید

ممکن است فکر کنید چون پارچه شلوار جین سفت است، بنابراین می‌توانید ماشین لباس شویی را در هر چرخه‌ای که دوست داشته باشید تنظیم کنید. اما این بدان معنا نیست که شما می‌توانید چرخه شستشوی سنگین را انتخاب کنید. برای شستن شلوار جین در ماشین لباسشویی حتما ماشین را روی یک چرخه سبک یا ملایم تنظیم کنید و از آب سرد برای جلوگیری از چروک شدن یا بور شدن استفاده کنید. اگر شلوار جین شما آبی یا مشکی است، یک شوینده ملایم برای شستشن شلوار جین خود انتخاب کنید. استفاده از شوینده‌های مخصوص لباس‌های تیره گزینه عالی برای شستشن شلوار جین تیره هستند. الان در بازار برندهای مختلف بهداشتی برای رنگ‌های مختلف لباس یک شوینده مخصوص عرضه می‌کنند بنابراین می‌توانید هر لباسی را با شوینده مخصوص به خودش بشوئید تا لباستان مدت زمان بیشتری دوام بیاورد و نو دیده شود.

مرحله 2. شلوار جین را پشت رو کرده و به تنهایی در ماشین بیاندازید

هنگام شستن شلوار جین را پشت و رو کنید تا از الیاف بیرونی شلوار جین در برابر اصطکاک و قرار گرفتن در معرض مستقیم مواد شوینده محافظت کنید. این کار کمک می‌کند که شوارتان بور نشود. قبل از اینکه شلوار جین خود را در لباس‌شویی بیندازید، دستورالعمل‌های شستشو آن را بخوانید تا ببینید در اولین شستشو باید آنها را جداگانه بشویید یا خیر. اگر مجبورید شلوار جین خود را با لباس‌های دیگرتان بشویید، سعی کنید آن را با شلوار جین یا لباس‌هایی با رنگ مشابه بشویید تا در حین چرخیدن ماشین آسیبی نبیند.

مرحله 3. خشک کردن شلوار جین در هوای آزاد

شلوار جین خود را آویزان کنید تا در هوا خشک شود و هیچ وقت آن را روی خشک کن‌های حرارتی نیاندازید. قرار دادن شلوار جین در معرض حرارت می‌تواند جین را چروک، بور یا زرد کند و همچنین حرارت ممکن است به کش پارچه‌های جین حاوی اسپندکس یا لیکرا آسیب برساند. اگر نیاز به استفاده از خشک کن دارید، آن را روی کمترین دما تنظیم کنید. اما به طور کلی بهترین راه برای خشک کردن شلوار جین آویزان کردن آن در هوای آزاد است.

شلوار جین را در حالی که هنوز کمی مرطوب است از ماشین درآورید، سپس زیپ آن را بسته و آویزان کنید تا خشک شوند. پس از خشک شدن کامل، می‌توانید شلوار جین خود را روی چوب لباسی آویزان یا در بقچه تا کنید تا در کشو یا قفسه نگهداری کنید.

نکته شستشو: شستن لباس‌ها با دست می‌تواند راهی عالی برای حفظ یکپارچگی مواد مخصوصا شلوارهای جین در طول زمان باشد.

نحوه شستن شلوار لی با دست

برای شلوار جین نو یا شلواری که زیاد کثیف نشده، می‌توانید از چرخه شستشو دستی ماشین لباسشویی یا شستن آن با دست خود استفاده کنید. برای شستن شلوار لی با دست مراحل زیر را انجام دهید تا آسیبی به آن نرسد:

1. اجازه دهید وان یا لگن پر از آب شود، سپس یک شوینده ملایم مخصوص پارچه‌های تیره در آن بریزید.

2. شلوار جین خود را از داخل بچرخانید تا خوب خیس بخورد.

3. اجازه دهید شلوار جین شما 30 تا 45 دقیقه خیس بخورد، سپس آب لگن را خالی کنید. سپس لگن را دوباره پر کنید و اجازه دهید شلوار جین مجددا به مدت 10 دقیقه در آب  بماند تا آبکشی شود.

4. مراحل شستشو را تکرار کنید تا زمانی که آب لگن کاملا شفاف شود.

می‌توانید تمام این مراحل را در وان، سینک آشپزخانه یا یک لگن بزرگ با کمی آب سرد تکرار کنید تا بدون استفاده از ماشین لباسشویی شلوار جین را بشوئید.

هر چند وقت یکبار باید شلوار جین را بشویید؟

دفعات شستن شلوار جین به میزان کثیفی و تعداد دفعات پوشیدن آن بستگی دارد. اگر از شلوار جین خود حین انجام کارهای سنگین (مانند ساخت و ساز یا محیط کار بیرون) استفاده می‌کنید، یا اگر اغلب در هوای گرم و مرطوب شلوار جین می‌پوشید، نیاز دارید که شلوار جین خود را بیشتر بشویید. اما اگر در محل کار اداری یا تفریحات غیررسمی و دوستانه شلوار جین می‌پوشید، می‌توانید کمتر شلوار جین خود را بشویید.

همانطور که گفته شد، همیشه قبل از تعیین اینکه چند بار باید شلوار جین خود را بشویید، به دستورالعمل‌های مراقبت از شلوار جین که تولیدکنندگان معمولا داخل شلوار دوخته اند مراجعه کنید.

نحوه شستن شلوار جین مشکی و جلوگیری از بور شدن

دستورالعمل‌های مراقبت از شلوار جین مشکی مشابه مواردی است که برای اکثر جین‌های تیره وجود دارد. از یک چرخه ملایم با آب سرد برای شستن این شلوار جین استفاده کنید. آن را جداگانه یا با لباس‌های مشکی دیگر بشویید. شلوار جین را قبل از شستن شت و رو کنید و از شوینده‌ای استفاده کنید که برای لباس‌های تیره فرموله شده است.

شستن شلوار جین سفید

وقتی صحبت از شستن شلوار جین سفید می‌شود، باید آن را جداگانه یا با سایر لباس‌های سفید بشویید. برای شلوار جین‌هایی که کمی کثیف هستند از آب سرد و برای آنهایی که به شدت کثیف هستند از آب گرم استفاده کنید. علاوه بر استفاده از چرخه ملایم، گزینه شستشوی اضافی را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد شوینده کاملاً پاک شده است.

شستن شلوار جین با سفید کننده

هنگام شستن شلوار جین نباید از سفید کننده استفاده کنید چون باعث زردی یا آسیب به پارچه می‌شود. همچنین نباید از نرم کننده پارچه استفاده کنید زیرا ممکن است به الیاف پارچه بچسبد و باعث کدر شدن آن شود.

شستن شلوار لی با نمک

شستن شلوار لی با نمک یکی از گزینه‌هایی است که ممکن است در اینترنت یا صحبت با دوستانتان بشنوید. املاح نمک چربی و آلودگی را بدون آسیب زدن به الیاف و رنگ پارچه در خود حل می‌کنند. اما اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم نمک نمی‌تواند آلودگی و کثیفی ناشی از زندگی مدرن را از شلوار جین جدا کند بنابراین شستن شلوار لی با نمک برای لباس‌هایی که خیلی کثیف نیستند مناسب است.

شستن شلوار لی با سرکه

برای شستن شلوار جین با سرکه بهتر است از سرکه سفید استفاده کنید. برای این کار سرکه را داخل لگن با آب مخلوط کنید و سپس شلوار جین را در آن قرار داده و حداقل به مدت 12 ساعت بخیسانید. سپس شلوار را آبکشی کرده و بگذارید خشک شود. اگر می‌خواهید سرکه را داخل ماشین لباسشویی بریزید بهتر است یک فنجان سرکه را با مایع شستشو مخلوط کنید و سپس در محفظه مخصوص بریزید.

سخن آخر

نحوه صحیح شستن شلوار جین برای همه بسیار مهم است. شلوار جین انتخاب همیشگی کمدهای لباس ما هستند، در کمد همه اعضای خانواده چه کودک چه بزرگسال، همیشه حداقل یک جین پیدا می‌شود. به همین علت شستشوی این دسته از لباس‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که می‌خواهیم دوام شلوارهایمان از همیشه بیشتر باشد. در این مقاله سعی کردیم تا بهترین روش‌ها و نحوه صحیح شستن و خشک کردن أنواع شلوار جین را به شما آموزش بدهیم تا بتوانید زمان بیشتری از شلوارهای موردعلاقه خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *