با محبوبترین پارچه های جهان از دید مردم آشنا شوید

محبوبترین پارچه های جهان | مشهورترین پارچه های جهان | بهترین کشور تولید کننده پارچه

محبوبترین پارچه‌های جهان از دید مردم هر کشوری متفاوت است. مردم در اقصی نقاط جهان با توجه به آداب و رسوم، فرهنگ بومی، شرایط آب و هوایی، سنت و عقاید اجتماعی، سلایق مختلفی در انتخاب پارچه برای پوشاک دارند. از طرفی پنبه که به عنوان محبوب ترین ماده در صنعت نساجی شناخته می شود، یک پارچه طبیعی سبک و نرم به ما می‌دهد. بنابراین طبق یک آمار جهانی پارچه‌های پنبه‌ای محبوبترین جنس از دید مردم جهان هستند. با ما همراه باشید تا درباره انواع پارچه‌های محبوب و مشهور در دنیا گفتگو کنیم.

پارچه چیست؟

پارچه از بافته شدن الیاف به یکدیگر تولید می‌شود. جنس یک پارچه را الیاف سازنده‌اش تعیین می‌کند که در نامگذاری برخی پارچه‌ها از نام الیاف تولید شونده استفاده می‌شود. اما در نام گذاری برخی پارچه‌ها علاوه بر جنس الیاف مورد استفاده به الگوی بافت و فرآیند تولید نیز توجه می‌شود. بر این اساس، در واقع دو گروه دسته بندی برای پارچه داریم پارچه‌ها از نظر جنس الیاف طبیعی یا مصنوعی هستند و از نظر الگوی بافت در دو نوع بافتنی و کشبافت موجود هستند. بنابراین محبوبترین پارچه‌های جهان از دید مردم هر منطقه‌ای از نظر جنس، بافت و طرح ظاهری با هم متفاوت است.

بهترین کشور تولید کننده پارچه

شاید فکر کنید که کشورهای غربی و اروپایی مثل آلمان یا کشور کره در آسیا بهترین کشورهای تولید کننده پارچه در جهان هستند. اما باید بگوئیم که چین بزرگترین کشور تولید کننده و صادرکننده نساجی در جهان است. صنعت نساجی چین با رشد سریع خود در دو دهه اخیر به یکی از ارکان اصلی اقتصاد این کشور تبدیل شده است. پوشاک، اکسسوری‌های لباس، نخ و کالاهای نساجی از جمله کالاهای مهم صادراتی چین هستند.

پارچه پنبه‌ای

پارچه‌های پنبه‌ای محبوب‌ترین منسوجات جهان است و مردم از این جنس پارچه در همه چیز از حوله و ملحفه‌های تخت گرفته تا شلوار جین، تی‌شرت، لباس زیر و… استفاده می‌کنند. پنبه از الیاف طبیعی است که پس از گذراندن مراحل ریسندگی و بافندگی به شکل پارچه در می‌آید. پارچه‌هایی که از جنس پنبه طبیعی هستند به دلیل مقاومت، تجدید پذیری و ضد آلرژی بودن جز محبوبترین پارچه‌ها از دید مردم جهان هستند.

تنها بدی که پارچه‌های پنبه‌ای دارند، جمع شدن است. این پارچه در شستشو جمع می‌شود و وقتی داخل خشک کن می‌رود شکل خود را از دست می‌دهد. بهتر است لباس‌های پنبه‌ای قبل از خشک شدن کامل درحالیکه کمی مرطوب هستند به خوبی تکان داده شوند و سپس آویزان شوند تا پس از خشک شدن کامل کمتر چروک داشته باشند.

محبوبترین پارچه کشور چین

ابریشم یا سیلک یکی از زیباترین پارچه‌های چین است. این پارچه ظریف، مجلل و محبوب همه طراحان مشهور جهان است. برای تولید پارچه ابریشم از پیله‌های تنیده شود توسط کرم ابریشم استفاده می‌شود به همین دلیل زمان و هزینه تولید ابریشم طبیعی بسیار زیاد است.

شستن پارچه‌های ابریشمی نیازمند دقت و وسواس خاصی است. آن‌ها باید در آب سرد و با دست شسته شوند. به دلیل حساسیت بالای شستن لباس‌های ابریشمی بهتر است از خشکشویی های حرفه‌ای کمک بگیرید تا در حین شستشو به پارچه لباس آسیبی نرسد. از ابریشم بیشتر برای دوخت لباس‌های عروسی و شب، پیراهن، کت و شلوار، دامن، لباس زیر زنانه، کراوات و روسری استفاده می‌شود. دو نوع پرطرفدار ابریشم، شانتونگ و کشمیر هستند.

محبوبیت پارچه کتان

کتان که از گیاه کتان ریسیده می‌شود و قدمت بالایی دارد. پارچه کتان محبوبترین پارچه در بین مردم منطق گرمسیر جهان است. کتانی بهترین الیاف برای خنک نگه داشتن فرد در روزهای تابستان است. بافت این پارچه اجازه تنفس به پوست می‌دهد و شرق و رقی آن را با فاصله از بدن نگه می‌دارد تا با حرکت هوا فرد خنک شود.

پارچه‌های کتان رنگ نشده زیست تخریب پذیر هستند و بهتر است لباس‌های کتان در رنگ‌های نود خریداری شوند تا با شستشو کهنه دیده نشوند. از طرفی در ترندهای امروزی رنگ‌های خنثی بسیار محبوب و شیک هستند که به راحتی با همه  چیز ست می‌شوند.

شستشو پارچه‌های کتان بسیار آسان است به همین دلیل یکی از محبوبترین پارچه‌های مردم جهان شده‌اند. آن‌ها را می‌توان در ماشین لباسشویی شست تنها ایرادی که دارد چروک شدن آن است که با یک اتو بخار مشکل برطرف می‌شود. از کتان برای دوخت کت و شلوار، ژاکت، لباس، بلوز و شلوار تک استفاده می‌شود.

پارچه‌های پشمی محبوبترین منسوجات استرالیا

در مناطق سردسیر جهان پارچه‌های پشمی محبوبیت بالایی دارند. همه ما حتما بلوز و ژاکت‌های پشمی خود را در فصل زمستان از کمد بیرون می‌آوریم تا در هوای سرد با پوشیدن آن‌ها گرم شویم. پشم قابل بازیافت، زیست تخریب پذیر و بسیار محکم است که به صورت طبیعی در استرالیا و نیوزیلند یافت می‌شود. پارچه‌های تافته که محبوبیت زیادی برای دوخت لباس‌ها فاخر دارند از نوع پارچه‌های پشمی هستند.

پارچه‌های پلی استر

این پارچه مصنوعی یکی از محبوبترین پارچه‌ها در صنعت مد پوشاک است. تولید و خرید آن ارزان، مراقبت از آن آسان، محکم و سبک هستند. پارچه‌های پلی استر شکل خود را حفظ می‌کنند، به راحتی خشک می شوند و چروک نمی‌شوند. اکثر تی شرت‌ها، شلوارها، دامن‌های راحتی و لباس‌های ورزشی از جنس پلی استر هستند.

کرپ

کرپ یک پارچه بافته شده سبک است که به راحتی چروک نمی‌شود. اغلب از پنبه، ابریشم، پشم یا الیاف مصنوعی تولید می‌شود که آن را به یک پارچه همه کاره تبدیل می‌کند. به همین دلیل، کرپ معمولاً به نام فیبر آن نامیده می شود. به عنوان مثال، کرپ ابریشم.

کرپ بیشتر برای دوخت کت و شلوار و مانتو به کار می‌رود. زیرا نرم، راحت و دوخت آن آسان است. به عنوان مثال، ژرژت نوعی پارچه کرپ است که اغلب برای دوخت لباس‌های مجلسی به کار می‌رود. کرپ برای تولید بلوز، شلوار، روسری، پیراهن و دامن نیز استفاده می‌شود.

ساتن

ساتن در ابتدا از ابریشم تولید می‌شد و اکنون از پلی استر، پشم و پنبه ساخته می‌شود. این پارچه مجلل از یک طرف براق، ظریف و لیز و از طرف دیگر مات است. ساتن به دلیل سطح براق، صاف و وزن سبکی که دارد، اغلب برای دوخت لباس شب و عروسی، لباس زیر زنانه، بلوز، دامن، کت و یا آستر به کار می‌رود.

پارچه‌های مخمل

مخمل پارچه‌ای نرم و مجلل است که به دلیل فرآیند تولید پیچیده در گذشته فقط افراد سلطنتی می‌توانستند لباس‌هایی از جنس مخمل بپوشند. این پارچه پرز دار با تارهای بافته شده محکم و براق است که از یک طرف ظاهری صاف دارد. کیفیت منسوجات مخملی با توجه به حجم پرز و نحوه چسبیندن آن‌ها به پارچه پایه تعیین می‌شود.

مخمل را می توان از الیاف پنبه، کتان، ابریشم، نایلون یا پلی استر تولید کرد که آن را به یک ماده همه کاره تبدیل می کند که می‌تواند هم غیر کشسان است و هم کشسان باشد. از مخمل بیشتر برای دوخت بلوز، پیراهن، کت، دامن، لباس شب و لباس بیرونی استفاده می‌شود.

پارچه بوبو

پارچه بوبو بهترین پارچه کشور نیجریه است که محبوبیت زیادی بین تولیدکنندگان پارچه در جهان دارد. این پارچه نماد ملی کشور نیجریه است که مردم نیجریه در مراسم‌های بین المللی و مهم داخلی یا خارجی آن را می‌پوشند. فرآیند ساخت این پارچه به قدری پیچیده است که حتی کشور چین نیز نتوانسته مشابه آن را تولید کند.

سخن آخر

در انتها امیدواریم که توانسته باشیم برخی از محبوبترین پارچه‌های جهان و کاربردشان را با شما به اشتراک بگذاریم. علاقه مندان می‌توانند هر سوال یا نظری که داشته باشند را از طریق کادر زیر با ما در میان بگذارند تا همه بتوانند از دیدگاهشان استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *