انواع مدل شلوار + نام 16 مدل شلوار با عکس

در این مقاله می‌خواهیم با انواع شلوار آشنا شویم. برای اولین بار کوکو شانل پوشیدن شلوار را برای خانم‌ها وارد دنیای فشن روز کرد. از آن زمان مدل‌های مختلف شلوار در انواع شلوار زنانه و مردانه وارد کمد لباس ما شده است.

انواع مدل شلوار زنانه با اسم

قبل از نام بردن اسم‌های مختلف شلوارهای زنانه بیایید با هم اجزای مختلف ساختار یک شلوار را بررسی کنیم:

عرض دم پا – یا همان پهنای انتهایی شلوار است. این اندازه در شلوارهای مختلف می‌تواند گشاد، راسته، برش خورده، پاکتی یا ساده باشد.

درزهای کناری – درزهای کناری ساده یا دوخت شده، هم کاربردی و هم تزئینی هستند.

جای زیپ – جای زیپ ممکن است با زیپ یا با دکمه بسته شود. گاهی اوقات در شلوارهای کمر کش دار می‌تواند این قسمت کاملا حذف شود.

جیب – جیب‌های پشتی، جیب‌های درز کناری و جیب‌های جلو همگی از اکسسوری‌های شلوار هستند. جیب‌های شلوار جین معمولاً برای زیبایی بیشتر به بالا دوخته می‌شوند.

بند کمر – این قسمت شلواری به شکل یک نوار باریک است تا بالای شلوار را روی کمر محکم نگه دارد. بیشتر شلوارها روی قسمت کمر چند پل برای نگه داشتن کمربند دارند. گاهی اوقات ارتفاع کمر در شلوارهای مختلف، استایل و برش آن را تغییر می‌دهند. شلوارهای کمر بلند نمونه‌ای از این موارد هستند.

محل قرارگیری شلوار روی بدن – برای اندازه گیری این قسمت از وسط بین دو تا تا خط کمر را سانت می‌زنند. این اندازه در شلوارها از 18 تا 31 سانتیمتر متغیر است. این عدد در هر شلواری تعیین می کند که شلوار کجا بنشیند. به همین دلیل در شلوار جین‌های فاق کوتاه این اندازه در پشت کمر کم است در حالی که در شلوار پارچه‌ای و کلاسیک بلند و به خط کمر نزدیک تر است تا شلوار دقیقا روی خط کمر بنشیند..

کمربند – شکل برش و دوخت کمربند استایل شلوارها را تغییر می‌دهد. مثلا کمربند شلوار جین به صورت برش خورده روی شلوار دوخته می‌شود و به آن استایل متمایز به خود را می‌دهد. اما در شلوار Palazzo این کمربند جداست و با رد شدن از روی پل‌های شلوار در قسمت جلو گره زده می‌شود.

 فاق – درز خمیده ای است که از بند کمر در جلو شروع می شود و به صورت انحنا در قسمت عقب صفر می‌شود. برخی از مدل‌های شلوار ممکن است دارای درز فاق پایین‌تر یا متقاطع باشند. شلوار هارلم نمونه‌ای از این نوع درزهای فاق است.

پل‌های کمربند – به فرد این امکان را می‌دهد که کمربند را دور کمر ببندد تا شلوار نیفتد.

لبه پایین – این قسمت از شلوار ممکن است به شکل یک سجاف ساده یا پاکتی باشد و یا به جای سجاف ممکن است روی لبه پایین شلوار تنها یک دوخت یا پسدوز شده باشد.

انواع شلوار

در اینجا لیست گسترده‌ای از انواع شلوار آورده شده است. شلوارها برای مجالس رسمی، لباس‌های غیررسمی و حتی مدیران در محل کار بسیار محبوب هستند. با پوشیدن شلوار فرد در محیط‌های باز و برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها عملکرد راحت‌تری دارد.

1-شلوار گشاد یا شلوار بگی

شلوار گشاد یا بگی کمر بسیار راحتی دارند. این شلوارها اغلب با بند کشی گره می‌خورند یا در قسمت کمر دارای کش هستند. اینها یکی از راحت‌ترین انواع شلوار برای پوشیدن هستند و به همین دلیل بین نوجوانان بسیار محبوب هستند.

2-دم پا گشاد یا زنگوله‌ای

این شلوار تا قسمت زانو کاملا شبیه به شلوار تنگ و بعد از زانو گشاد است تا یک شکل زنگوله ایجاد شود. محبوبیت این شلوارها در دهه  ۷۰ میلادی بیشتر بود. این نوع شلوارها  به طور دوره‌ای به مد روز دوباره باز می‌گردند و ترند می‌شوند. دمپای این مدل شلوار می‌تواند کم و یا به طور اغراق آمیزی زیاد باشد.

3-کولوت

از قسمت کمر تا زانو این شلوار گشاد و رها است. این مدل شلوار گاهی اوقات زمانی که فرد در حالت ایستاده است شبیه به یک دامن به نظر می‌رسند به همین دلیل به شلوار کولوت، شلوار دامنی نیز می‌گویند.  هنگامی که شما می‌خواهید یک شلوار سبک‌تر و خنک در تابستان بپوشید، کولوت‌ها گزینه مناسبی خواهند بود.

4-شلوار جین

شلوار جین برای همه سنین محبوب است و می‌توان از پوشیدن آن در هر موقعیتی احساس راحتی کرد. پارچه جین بسیار محکم است و می‌توان آن را در رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی کرد، سنگ شور کرد، پاره کرد و چین داد تا طیف وسیعی از بافت‌ها و مدل‌ها را ایجاد کند.

5-شلوار هارم

شلوار هارم بسیار گشاد است که در قسمت کمر و مچ پا جمع می‌شود. پوشیدن این نوع شلوارها حتی در هوای گرم بسیار راحت است و معمولا با پارچه‌هایی مانند ابریشم مصنوعی یا نخ پنبه دوخته می‌شوند. در ایران برخی افراد به شلوارهای هارم که بسیار گشاد هستند شلوار کردی نیز می‌گویند.

6-هات پنتس

هات پنتس‌ها در دهه شصت و هفتاد  میلادی محبوبیت پیدا کردند و نوعی شلوار کوتاه هستند. ویژگی اصلی آنها این است که بسیار بسیار کوتاه و شبیه به شلوارک اند.

7-جادپر

این شلوار کپی از شلوارهایی هستند که سوارکاران برای اسب سواری می‌پوشند و احتمالا همه در رویدادهای اسب سواری آن را دیده اید. شلوار جادپر تا زانو گشاد است و سپس یک بند اضافه برای تکمیل استایل از زانو به مچ پا دارند. این شلوارها که بیشتر توسط مردان و زنان در انجمن سوارکاری پوشیده می‌شدند، در صنعت مد راه خود را به فشن شوها باز کرده اند.

8-لگ

نسخه‌ای از شلوارهای کشدار و چسبان هستند. آنها عمدتاً با کمرهای کش پهن دوخته می‌شوند. لگ‌ها یکی از محبوب‌ترین مدل‌های شلوار بین خانم‌های جوان و خوش هیکل هستند. به دلیل راحتی زیاد شلوار لگ بیشتر خانم‌ها در سالن‌های ورزشی ورزشکاران در میان تمرینهایشان دوست دارند لگ بپوشند. لگ در اصل نسخه کپی شلوار استرچ هستند.

9-پلازو یا دامن شلواری

دامن شلواری یا پلازو ترند مد روز است. معمولا این شلوارها از پارچه‌های سبک دوخته می‌شوند.  دامن شلواری گشاد و راحت، و بسته به لوازم جانبی و پارچه‌های مورد استفاده، می‌تواند غیر رسمی یا رسمی باشد. برای اینکه شلوار پالازو شکیل‌تر دیده شود، باید با پارچه‌های لخت که ریزش زیادی دارند دوخته شود.

10-شلوار سنتی

شلوارهای سنتی ایرانی که معمولا در شهرهای بندری جنوبی پوشیده می‌شوند شبیه به یک مدل شلوار فشن شوها هستند. به این شلوارها در ترجمه فارسی گوه دار می‌گویند که در قسمت کمر و ران ها گشاد و در قسمت مچ پا به صورت چین دار و مخروطی هستند.

11-شلوار پاکتی

شلوارهای پاکتی رسمی‌ترین مدل بین شلوارهای مختلف هستند. اگر می‌خواهید در محیط کار یا مراسمی رسمی به نظر برسید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که شلوار پاکتی بپوشید. اغلب افراد این شلوار را با یک کت تک یا بلیزر ست می‌کنند تا استایل محافظه کارانه بزنند.

12-شلوار ملوانی

شلوار ملوانی نوعی شلوار گشاد است. این مدل شلوار نیز کپی از شلوارهایی است که ملوانان می‌پوشند. آنها اغلب دارای دو سری دکمه هستند که از سمت جلو تا پایین شلوار دوخته شده اند.

13-شلوار راسته

شلوار راسته همانطور که از نامش پیداست از بالا به پایین به صورت یک خط مستقیم است. یعنی وقتی فرد این شلوار را می‌پوشد پاها در امتداد بدن و در یک خط راستا دیده می‌شوند.

14-شلوار رکابی

شلوار رکابی شبیه لگ است که در قسمت مچ پا یک بند دارد. این بند زیر پا و شبیه به رکاب قرار می‌گیرد. جنس این مدل لگ کشی است و مانند لگ‌های ورزشی بیشتر برای استفاده روزانه ورزشی یا دو پوشیده می‌شود.

15-شلوار لوله تفنگی

شلوارهای لوله تفنگی از انواع شلوارهای جین محبوب هستند. آنها بسیار تنگ هستند و پا را از بالا به پایین محکم در بر می‌گیرند. چون هنگام پوشیدن این شلوارها پا شبیه به لوله تفنگ باریک و بلند دیده می‌شود، به آن شلوار جین لوله تفنگی می‌گویند.

16-شلوار توردور

شلوار توردور برش خورده و کوتاه است. این مدل شلوار کپی از سبک شلوارهایی هستند که توسط تورادورها هنگام شرکت در گاوبازی می‌پوشیدند.

کلام آخر

“پوشیدن شلوار” در دنیای مد ما انواع بسیار گسترده‌ای دارد. تنوع مدل‌ها، طول‌ها، انواع پارچه و انتخاب طرح‌ها به این معنی است که هر کس می‌تواند آن مدل را که دوست دارد و با آن راحت‌تر است در استایل خود بیاورد. تعریف شلوار شیک و جوان پسند ممکن است در دوره‌های مختلف تغییر کند، اما همه اینها برچسب‌هایی هستند که در ادوار مختلف ترند می‌شوند. پس نگران نباشید و با انتخاب یک مدل شلوار مطابق با سلیقه و نظر خود استایل خود را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *